Občanka, řidičák a pas v mobilu?

Občanka, řidičák a pas v mobilu?

Státní tiskárna cenin je připravená eDokladovku nasadit. Neexistuje ale legislativa a ministerstva nemají zájem. 

V České republice by v krátké době mohly začít fungovat elektronické doklady, jako jsou občanský a řidičský průkaz nebo cestovní pas. Státní tiskárna cenin (STC) vyvinula funkční prototyp aplikace eDokladovka, která je schopna uchovávat elektronické kopie těchto dokladů. Hotová je také aplikace, pomocí níž by mohly instituce jako policie nebo pošta totožnost ověřovat. Nasazení ovšem brání neexistující legislativa a nečinnost i nezájem ministerstev a dalších institucí.

Aplikace by neměla nahradit fyzické doklady, šlo by pouze o digitální dvojčata. Občané by si tak mohli nosit pouze chytrý telefon s mobilní aplikací (Android a iOS) a fyzické dokumenty nechat doma. V praxi by to vypadalo tak, že by bylo možné si při předání nového dokladu nechat aktivovat i digitální verzi a tu pak zobrazovat aplikaci. Ta by si údaje načetla z centrální databáze, a to za využití kryptografie.

Policie a další autority by digitální doklady načítaly přes QR kód (podobně jako to funguje třeba u Lítačky) a Bluetooth. Ověřování má fungovat i bez připojení k internetu a uživatelé si mohou nastavit, jaké údaje chtějí poskytovat (například u prodeje alkoholu stačí věk a fotografie, policie bude mít přístup ke všemu). Aplikace podporuje elektronické obrazy občanek, řidičáků, pasů, karet digitálního tachografu, průkazů pro osoby se zdravotním postižením a povolení k pobytu pro cizince. Napojovat lze i další, třeba kartičky pojištěnce, zbrojní průkaz, rodný list a podobně….více

LUPA.CZ, 16. 07. 2020