Do roka jsme schopni nasadit eDokladovku
Deník Právo se zajímal o naše digitální projekty, především eDokladovku, Track&Trace a stírací losy. Na otázky Adama Kahánka odpovídají Tomáš Hebelka, generální ředitel STC a Radek Muška, obchodní ředitel STC.
Jak dlouho trvalo vyvinout aplikaci. Inspirovali jste se někde?
Vývojem aplikace jsme se zabývali přibližně dva roky. Inspirovali jsme se v zahraničí, tam, kde již digitální doklady fungují, například ve Finsku a v USA. Sice mají v těchto zemích pouze digitální řidičské průkazy, ale ten jim zároveň nahrazuje doklad totožnosti. Tato zastupitelnost dokladů u nás není legislativně možná, k ověření totožnosti je stále zapotřebí primárně občanský průkaz. Proto jsme šli cestou jakési digitální peněženky, ve které budete mít dvojčata veškerých potřebných dokladů. Ať už to je občanský průkaz, řidičský průkaz, ale také průkaz zdravotního pojištěnce, covid pas, cestovní pas, technický průkaz a podobně. Ideální by bylo, pokud by občan mohl mít ve své digitální peněžence veškeré doklady, které má. Naděje tady je, vizí se už zabývá i Evropská unie.
Z toho bude vycházet také česká legislativa?
Jsme součástí Evropské unie, tak předpokládáme, že ano. Pokud by se Evropská unie tomuto tématu začala intenzivně věnovat, do dvou let by mohlo být na stole evropské nařízení. Třeba nám na této cestě pomůže i naše historicky druhé předsednictví EU, kterého se Česká republika ujme 1. července 2022. Je mi líto, že se nám i přes intenzivní jednání napříč politickým spektrem nepodařilo myšlenku digitální peněženky prosadit. Je to trend, o kterém jsme přesvědčeni, že bude pozitivně přijímán drtivou většinou občanů. Pravda je, že je to složitější proces, než se na první pohled může zdát. Zavedení digitální peněženky do praxe vyžaduje náročnou legislativní úpravu nejednoho zákona.
Vedle EU je ještě jiná věc, ICAO, tedy Asociace pro civilní letectví, jež upravuje cestovní pasy. Ta má také svoje řešení, které se jmenuje Digitální cestovní záznam, v němž by měl občan k cestě pas a letenku v jednom. Myšlenka je taková, že by se oba projekty spárovaly, čímž by vznikl jeden digitální záznam. V tomto případě k tomu jsou už asociací vydané normy.
V jakém stádiu přípravy se aplikace nachází?
Tohle je skutečně prototyp, který prošel náročným testem především z pohledu zabezpečení osobních dat uživatelů. eDokladovku nebo chcete-li digitální peněženku jsme schopni nasadit do ostrého provozu do jednoho roka. Teď už jen čekáme na nutnou úpravu legislativy. Vývoj by stál okolo 100 milionů korun a roční provozní náklady předpokládáme na 20 milionů korun ročně.
Chystáte i nějaké další digitální projekty?
Od 2. srpna 2021 spouštíme do ostrého provozu jeden ze zásadních projektů naší společnosti, a to občanské průkazy s bezkontaktním čipem, na kterém budou uloženy biometrické údaje držitele, tj. obraz obličeje a otisky prstů, obdobně, jako tomu je například u cestovních pasů. Od srpna se budou vydávat už jen tyto průkazy, ale samozřejmě ty původní budou i nadále platné. K jejich výměně bude docházet průběžně. STC je technicky na výrobu nových biometrických OP připravena, čeká se už jen na schválení nového zákona o OP, aby bylo vydávání nových biometrických OP legislativně možné.
Cítíme, že trend digitalizace služeb stále roste a počet našich takto zaměřených projektů se navyšuje. Proto jsme se rozhodli v loňském roce založit nový úsek digitálních služeb, který primárně řeší eDokadovku a pro Ministerstvo dopravy ČR digitální tachograf (elektronické zařízení v přístrojové desce vozidla, jež uchovává data o osobní kartě řidiče – pozn. red.). Zajímavým, a právě spuštěným projektem jsou stírací losy, kde se snoubí tradiční ceninová polygrafie a digitální služby. Los graficky navrhneme, vygenerujeme díky vlastnímu softwaru herní kombinaci a na závěr los vytiskneme. Naší další výkladní skříní je Track & Trace – systém pro sledování tabákových výrobků na trhu, který jsme spustili jako první v celé EU. Je to čistě digitální služba, při které generujeme unikátní kódy pro dodavatele tabákových výrobků v České republice, ale i zahraničí, například pro Itálii. Chceme ho uplatnit i na jiné komodity, které jsou vhodné nějakým způsobem chránit v zájmu ochrany spotřebitele.
Deník Právo, 28. 06. 2021