Papírový dům v centru Prahy?
Nekrademe ničí peníze. A co tedy vykrademe? Královskou mincovnu,“ zní jeden z nejznámějších dialogů španělského seriálu Papírový dům (La Casa de Papel), který na Netflixu sklidil globální úspěch. Lupičský gang, který na dálku řídí jeho šéf, zvaný Profesor, nejprve přepadne ostře střežený konvoj vezoucí papír na výrobu eur. Část ostrahy konvoje zpacifikuje, část přinutí vniknout i s gangem lupičů do budovy Královské španělské tiskárny cenin. Tam osm zlodějů v maskách zajme všechny přítomné a zapojí je do práce: rukojmí musí tisknout peníze – v plánu jsou dvě miliardy 400 milionů eur. Děj pak má své dramatické zápletky i milostné peripetie, nicméně Profesor dokáže natolik manipulovat s protivníky, že jsou zločinci vždy o krok napřed.
Tvůrci seriálu konzultovali jednotlivé epizody s odborníky a chtěli dokonce natáčet ve skutečné budově královské mincovny, to jim však umožněno nebylo. Naštěstí je v Madridu více staveb, které ji připomínají, a tak je seriálový děj v lecčems věrný. Ať už jej to tisk bankovek, jejich uchovávání v trezorech a do určité míry i ochrana budovy, kterou si ale každá podobná instituce střeží jako největší tajemství.
Stejnou instituci, kde se tisknou bankovky, má přitom v centru Prahy i Česko – a řeči o loupežích a falšování tu berou s úsměvem. „Papírový dům jsem neviděl, jen jsem o něm slyšel,“ říká generální ředitel české Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka. „Ale z toho, co vím usuzuji, že to bude pohádka pro diváky. U nás to chodí jinak, s romantikou ani napínavým krimi to nemá nic společného,“ kroutí hlavou.
Lidové noviny, 19. 11. 2021